#3 Naddniestrze – kraj, którego nie ma [vlog]

Naddniestrze – słyszeliście kiedyś o takim państwie? Ta jedna z kilku nieuznawanych republik, powstałych po rozpadzie ZSRR, zajmuje niewielki teren między dzisiejszą Mołdawią a Ukrainą. W trakcie kilku dni odwiedzamy obfitujący w komunistyczne pamiątki Tyraspol, wesołe miasteczko w Benderach, a  9 maja bierzemy udział w propagandowych obchodach rocznicy zakończenia II Wojny Światowej (tzw. Dień Pobiedy”). 

Język rosyjski punktem zapalnym

Naddniestrze odłączyło się od Mołdawii po wewnętrznej wojnie w 1992 roku – szalę za rozpoczęciem walk przeważył m.in. pomysł wprowadzenia rumuńskiego, jako jedynego języka urzędowego w całej Mołdawii, co nie spodobało się rosyjsko i ukraińskojęzycznej ludności. Od czasu ostatniego konfliktu zbrojnego Naddniestrze, choć nieuznawane na arenie międzynarodowej, ma wszystkie atrybuty państwa – pomimo dość mglistych widoków gospodarczo-politycznych na przyszłość i znacznej zależności od Rosji. Stąd także liczna obecność komunistycznych symboli w przestrzeni miejskiej – od topornej, socrealistycznej architektury, po wielki monument Włodzimierza Lenina przed parlamentem.

Naddniestrze dzisiaj

Podczas naszego pobytu wzięliśmy udział w corocznych obchodach zwycięstwa ZSRR w II Wojnie Światowej (tzw. Dień Pabiedy = Dzień Zwycięstwa). Po głównej ulicy Tyraspola, stolicy kraju, przeszła wojskowa defilada, przejechał czołg, a chór śpiewał patriotyczne pieśni. Liczne wypowiedzi ważnych generałów i dygnitarzy państwowych, występy artystyczne oraz rekonstrukcja bitwy z tamtych czasów podkreślały reprezentacyjność obchodów. Część mieszkańców specjalnie przebrała się w wojskowe ubrania i przyozdobiła piersi medalami.

Narodowości tworzące ludność Naddniestrza to przede wszystkim Mołdawianie, Ukraińcy i Rosjanie. Dominujące wyznanie to prawosławie – na terenie kraju znajduje się wiele pięknie zdobionych cerkwi. Północną część kraju zamieszkują także Polacy (kilka wsi) – o tym opowiem w kolejnym odcinku vloga. W miejscowości Raszków znajduje się w pełni polski cmentarz, którego renowację przeprowadzili kilka lat temu studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto w Tyraspolu od 15 lat działa Towarzystwo Polskiej Kultury „Jasna Góra”, gdzie osoby chętne mogą uczyć się języka polskiego oraz wziąć udział w wydarzeniach kulturowych związanych z naszym krajem.

Z Naddniestrza powstał obszerny materiał – choć trwa aż 20 minut, polecam obejrzeć do końca. Nie będziecie się nudzić 😉

 

 

 

 

Zobacz także:

Moskwa i jej przytłaczający magnetyzm
Pamir Highway na rowerze
Ukraina: opuszczone miasto Lipniażka

Related Stories

Zobacz też

Zwiedzamy polskie kopalnie i podziemia. Nasze TOP 8.

Kopalnie, tajne podziemia, sztolnie i wydrążone w skałach, wojskowe kompleksy. Czasem tylko kilka korytarzy...

Seceda – który szlak wybrać? Dolomity w pigułce

Wiedzieliście, że powierzchnia całych Alp zajmuje prawie 400 razy tyle, co powierzchnia polskich Tatr?...

Podlasie Nadbużańskie – natura i kultura

Podlasie uchodzi za jeden z najspokojniejszych i najbardziej sielskich regionów Polski. W wielu miejscach...

Testujemy nowe sakwy Crosso Expert 66 i Twist X60

Rowerowe sakwy Crosso to polska marka, obecna na rynku od kilkunastu lat, a od...

Mierzeja Helska i północne Kaszuby na rowerze

Mierzeja Helska - dlaczego warto na nią przyjechać? Długi na 35 kilometrów, piaszczysty pasek...

Sztynort i okolice – co zobaczyć na północy Mazur?

Mazury można zwiedzać na wiele sposobów - w tym artykule chcemy przedstawić Wam kilka...

Popularne

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.